czwartek, 18 stycznia 2018

Lista 6 gier, które nawiązują do czasów PRL-u


Nie tak dawno moja mama wspomniała, że chętnie zagrałaby w grę planszową, która nawiązuje do czasów jej młodości. Zachęcona rozpoczęłam swoje poszukiwania i byłam autentycznie zdziwiona tym, jak wiele tytułów mamy obecnie do wyboru. W tym zestawieniu przedstawię listę tych najpopularniejszych gier, które pozwalają nam na cofnięcie się w czasie.



1. Kolejka.

Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza i najbardziej lubiana pozycja z prezentowanego przeze mnie zestawienia. Już po samym tytule możemy domyślić się do czego będzie nawiązywać. Gracze stoją w ogromnych kolejkach i próbują kupić określone towary w osiedlowych sklepach, które świecą pustkami.

Kolejka - klik

2. Ogonek 

Ogonek nie jest samodzielną grą, a dodatkiem do wcześniej opisanej kolejki. Ogonek wprowadza do gry nowe kolejkowe emocje. Dzięki rozszerzeniu dla szóstego gracza będzie mogli zmierzyć się z rzeczywistością lat osiemdziesiątych w jeszcze większym gronie. Codzienne doniesienia „Trybuny Ludu” spowodują zaskakujące zmiany sytuacji na planszy. Zakupiona w sklepie monopolowym „waluta zastępcza” ożywi wymianę na bazarze i pozwoli zyskać sympatię spekulantów. Jeśli wrażeń będzie zbyt mało – karty pola do popisu pozwolą na wprowadzenie do gry własnych wydarzeń i kolejkowych forteli.

Ogonek - klik

3. Gnaj do celu w PRL-u

To właśnie od tej gry wszystko się zaczęło. Jest to prawdopodobnie jedna z tańszych pozycji o tej tematyce. Gracze rywalizują o zwycięstwo w epoce Rzeczypospolitej Ludowej. Zmagania uczestników gry toczą się w charakterystycznych dla PRL-u realiach. Tworzyły je pamiętne jeszcze dla wielu Polaków nieustanne kolejki w sklepach, brak towaru, kartki na żywność itp. Były to czasy czynów społecznych, pochodów 1 majowych i częstych strajków. O jakości życia decydowały wówczas również zjawiska, które i dziś nie straciły na znaczeniu - jak znajomości czy przynależność do partii.

Gnaj do celu w PRL-u - klik

4. Monopoly - PRL

Zapewne każdy z nas grał w swoim życiu przynajmniej w jedną z wielu wersji tejże gry. Jest to klasyczna, dobrze nam znana rozgrywka. Monopoly to najdroższa ze wszystkich pozycji. 

Monopoly PRL - klik

5. Pan tu nie stał!

Podczas gry będziesz wysyłać członków swojej rodziny do sklepów w celu zdobycia deficytowych towarów. Nie będzie to jednak takie łatwe, ponieważ inni gracze również marzą o butach Relax czy magnetofonie szpulowym!

Pan tu nie stał - klik

6. Gra planszowa PRL od trefl

Zadaniem każdego z graczy jest zakup samochodu. Wygrywa ten z graczy który zrobi to jako pierwszy. Zakup samochodu w tamtych czasach nie był jednak wcale taki łatwy. Nie wystarczyły same pieniądze, trzeba było mieć trochę szczęścia. Podobnie jest w naszej grze, bez przydziału na samochód niemożliwy staje się zakup z Polmozbytu.Trzeba zatem kupić na rynku wtórnym a tam jest o wiele drożej, aby go zdobyć trzeba mieć przede wszystkim gotówkę a ponadto kilka niezbędnych rzeczy, które gracz zdobywa  poruszając się po planszy.

Gra PRL - klik

***

Jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawe gry o tej tematyce, dajcie znać a dopiszę je do listy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz